Slow fashion, czyli minimalistyczne i rozsądne podejście do kupowania i posiadania ubrań staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Często możemy usłyszeć też o „slow food” - w aspekcie kuchni i zdrowego odżywiania się czy o „slow travelling” rozumianego jako powolne i nieśpieszne podróżowanie oraz eksplorowanie miejsc. Zatem czy moda, także może być „slow”?
Slow fashion
Slow fashion to świadome podejmowanie decyzji zakupowych, w których liczy się jakość i odpowiedni wybór materiałów. Trend slow dba o środowisko, docenia pracę ludzi i odrzuca to, co jednorazowe. Wprowadzenie zasad slow fashion może realnie zmienić stosunek do zakupów i własnej garderoby. Dzięki temu ubrania wybierane są świadomie, a wbrew pozorom, pozwala to stworzyć funkcjonalną garderobę pełną ubrań, które są lubiane i często noszone.
Jak przedstawił w swojej książce Evan Zislis większość ludzi lubi zaledwie 20 procent posiadanych przez siebie ubrań. Pozostałe 80 procent rzeczy zwykle są nam zbędne.
Rozsądne zakupy
Podczas zakupów należy zwracać uwagę na czynniki, które zwykle są dla nas mało istotne. Warto zastanowić się w jakich warunkach powstawała dana odzież, z jakiego materiału została wykonana oraz czy ma charakter uniwersalny. Najlepiej jest wybierać tkaniny naturalne oraz ubrania z dobrej jakości materiałów. Czasem oznacza to wyższą cenę, aczkolwiek wybór tańszego materiału może wiązać się z szybszym niszczeniem, co z kolei spowoduje potrzebę kupienia kolejnego zamiennika. Nie warto decydować się na zakup materiałów syntetycznych, które zdecydowanie częściej się niszczą i nie pozwalają skórze oddychać.
Warto jest wybierać ubrania ponadczasowe i uniwersalne, dzięki którym można stworzyć funkcjonalną garderobę, określić swój styl i tworzyć większą ilość zestawień, do czego mniejsza ilość ubrań skłania.
Generalne porządki
Zgodnie z zasadą slow fashion zadbanie o dobrze zorganizowaną szafę, pełną porządnych ubrań, które naprawdę lubimy, jest bardzo ważne. Z tego względu co najmniej 2 – 3 razy do roku należy robić generalne porządki, które pozwolą zadbać o porządek w szafie. Wszystkie ubrania, które są od dłuższego czasu nienoszone, nielubiane, już nam nie pasują, bądź się sobie w nich nie podobamy – wyrzucamy z szafy. Nie oznacza to wyrzucenia niezniszczonych rzeczy do śmietnika, ale np. oddanie potrzebującym między innymi w takich akcjach jak Pomaganie przez ubranie.
Porządek w szafie pozwoli na jej odświeżenie, ale także na większą kontrolę nad posiadanymi rzeczami. Dzięki temu będziemy również pamiętać o wszystkich posiadanych ubraniach, co znacznie ułatwi kompletowanie stylizacji.
Właściwa pielęgnacja odzieży
Warto pamiętać również o właściwym dbaniu o posiadane rzeczy. Nawet najlepszej jakości odzież może zniszczyć się przy nieodpowiedniej pielęgnacji. Jak się okazuje często ubrania pierzemy częściej niż tego wymagają – nawet 90% ubrań, które trafiają do pralki, nie potrzebują pełnego procesu prania. Zamiast tego czasem wystarczy ubrania przewietrzyć lub wybrać odpowiedni program w pralce, dzięki któremu odzież zostanie przepłukana i nabierze świeżego zapachu. Istotne kwestie to również prawidłowe suszenie ubrań. Należy pamiętać, iż materiały ciężkie np. wełnę, trzeba suszyć na płasko, a rozwieszając ubrania na suszarce ręcznej nie powinno się ich wystawiać na słońce, gdyż może spowodować to blednięcie kolorów.
Ubrania umieszczone w szafie powinny mieć odpowiednią przestrzeń „do oddychania”. Jednak po noszeniu, odzież warto powiesić na wieszaku w otwartym pomieszczeniu, aby mogła „odpocząć”.