Niepotrzebne ubrania często wyrzucamy, nie biorąc pod uwagę, że choć nie są nam już potrzebne, można z nich jeszcze zrobić użytek. Każdego roku tony odzieży lądują na składowiskach odpadów, podczas gdy aż 95% z nich nadaje się do ponownego wykorzystania.

Moda zmienia się w zawrotnym tempie, a to powoduje, że często kupujemy duże ilości ubrań. Zwykle służą nam one przez jeden sezon, a później lądują na dnie szafy. Zapomniane elementy garderoby odnajdujemy dopiero podczas przeprowadzanych raz na jakiś czas porządków i wtedy pojawia się problem: co zrobić z bluzką, która już się znudziła, sukienką, do założenia której nie ma okazji czy ze spodniami, które zrobiły się za małe.

Odzież w dobrym stanie może pomóc potrzebującym

Ponad połowa ubrań, których się pozbywamy jest w dobrym stanie, dlatego nadal może być użytkowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Osoby, które często kupują odzież, mają szafy pełne ubrań, dlatego rzadko noszą poszczególne elementy garderoby. Często bywa tak, że daną rzecz zakładamy dwa lub trzy razy na sezon i ją porzucamy, bo zmieniła się moda lub nasze preferencje względem ubrań. To powoduje, że wśród odpadów tekstylnych znajduje się dużo niezniszczonej odzieży. Warto więc dobrze zastanowić się zanim wyrzucimy do śmieci swoje niepotrzebne ubrania. Z całą pewnością lepszym wyjściem będzie oddanie ich w zbiórkach organizowanych przez Pomaganie przez ubranie. Pozbywając się zbędnych ubrań w tak pożyteczny sposób można wesprzeć fundacje niosące pomoc osobom potrzebującym. Udział w organizowanych przez nas zbiórkach gwarantuje udzielenie wsparcia potrzebującym przy jednoczesnej ochronie środowiska.

Ubrania nie nadające się do noszenia można poddać recyklingowi

Odzież, która nie nadaje się już do noszenia stanowi jedynie 1/3 odpadów tekstylnych. Są to zazwyczaj ubrania długotrwale i intensywnie eksploatowane, posiadające zniszczenia lub niemożliwe do usunięcia zabrudzenia. Odzież, która nie nadaje się do dalszego użytkowania poddawana jest recyklingowi. Z ubrań uzyskuje się czyściwo lub są one przetwarzane na surowce wtórne. Odzież z wysokiej jakości materiałów może posłużyć do produkcji nowych tkanin na ubrania. Natomiast materiały o niskiej jakości mogą być spożytkowane do innych celów, np. z włókien pozyskiwanych z jeansów powstają materiały izolacyjne wykorzystywane w przemyśle samochodowym, a bawełna pozyskana z ubrań pozwala na wytworzenie wysokiej jakości papieru.

Recykling odzieży pomaga chronić środowisko

Na przestrzeni ostatnich lat ilość wytwarzanych odpadów tekstylnych znacznie wzrosła. W ich skład w głównej mierze wchodzą ubrania, jednak znajdziemy wśród nich również obuwie, torebki, akcesoria oraz tekstylia domowe takie jak ręczniki, firanki czy obrusy. Głównym źródłem pochodzenia tego typu odpadów są gospodarstwa domowe, gdzie średnio 9% wytwarzanych odpadów to tekstylia. Ponad połowa z nich nadaje się do odzysku. Poddawanie zużytych ubrań recyklingowi jest znacznie bardziej racjonalne i przyjazne dla środowiska, niż ich wyrzucanie. Każdy z nas powinien dążyć do ograniczenia szkodliwego wpływu przemysłu, poprzez przedłużenie czasu użytkowania rzeczy, w tym również odzieży. Ponowne wykorzystanie ubrań to sposób na skuteczną ochronę środowiska oraz zaoszczędzenie energii.