Odpowiednia pielęgnacja odzieży to klucz do tego, aby nasze ubrania służyły nam przez długi czas, pozostając w nienagannym stanie. Jednak nie zawsze właściwie obchodzimy się z naszą odzieżą i często nieświadomie, poprzez drobne błędy doprowadzamy do tego, że ubrania szybciej nam się niszczą.

Wszystkie ubrania mają to do siebie, że z czasem się zużywają i niszczeją, niezależnie od tego, z czego zostały uszyte i ile kosztowały. Im częściej nosimy daną rzecz, tym szybciej utraci ona swój idealny stan. Jednak żywotność ubrań można przedłużyć poprzez odpowiednią ich pielęgnację.

Nieświadomie niszczymy ubrania

Większość z nas żyje w przekonaniu, że robiąc często pranie, należycie dbamy o nasze ubrania. Jednak zdarza się, że ubrania wrzucamy do pralki bezrefleksyjnie, nie zwracając kompletnie uwagi na zalecenia producenta zawarte na metce. Później okazuje się, że ulubiony sweterek zrobił się za ciasny, a biały t-shirt zafarbował od ciemnych ubrań. Ubrania nieświadomie niszczymy nie tylko w trakcie prania. Żelazko również nie jest sprzymierzeńcem ubrań, szczególnie tych delikatnych, dlatego zanim potraktujemy nim ulubiony ciuch, warto sprawdzić, czy aby na pewno prasowanie jest w przypadku danej rzeczy wskazane. Warto także przeanalizować sposób przechowywania odzieży. Nie zawsze wieszak jest odpowiednim miejscem dla poszczególnych części garderoby. Dotyczy to szczególnie swetrów, które na wieszakach się deformują.

Ważne informacje na metkach

Jak wynika z badań, część z nas czyta informacje zawarte na metach, jednak nie zawsze stosujemy się do zaleceń producenta lub po prostu nie wiemy, jak interpretować często skomplikowane symbole, które nierzadko sprawiają nam problemy. Bywa też tak, że w ogóle nie zwracamy uwagi na informacje od producenta i zdajemy  się tylko i wyłącznie na własne doświadczenie i intuicję lub bazując na informacjach znalezionych w Internecie.

Zróżnicowane podejście do pielęgnacji ubrań

Jak wynika z badań, wytycznych dotyczących prania i prasowania, które są umieszczone przez producentów ubrań na metkach nie czytają w szczególności osoby młode. Uznają one tą czynność za stratę czasu, bowiem uważają, że wiedza jaką posiadają na ten temat jest wystarczająca. Grupą osób, które czytają wytyczne zawarte na metkach i się do nich dokładnie stosują podczas pielęgnacji ubrań są osoby starsze. Badania pokazują także, że do instrukcji na metkach stosujemy się w sposób wybiórczy. Głównie zwracamy uwagę na informacje dotyczące metody i odpowiedniej temperatury prania. Z kolei zalecenia na temat metod suszenia odzieży należą do najczęściej ignorowanych.

Wnikliwe czytanie i stosowanie się do instrukcji na metkach, a także inwestycja w odpowiednie produkty do pielęgnacji oraz sprzęty takie jak dobre żelazko, może pomóc nam zachować idealny stan ubrań na długi czas, a także ograniczyć koszty związane z koniecznością wymiany garderoby.